Jak pielęgnować skórę zimą?

Zima to trudny okres dla naszej skóry. Jest wówczas narażona na negatywny wpływ niskich temperatur, wiatru i suchego powietrza.

Niekorzystnie działają też gwałtowne zmiany temperatur – wychodzenie z gorących pomieszczeń na mróz i odwrotnie. Jeżeli nie zatroszczymy się odpowiednio o skórę może stać się ona sucha, szorstka, złuszczona oraz skłonna do podrażnień. Należy więc w tym okresie szczególnie pielęgnować skórę, chronić ją przed mrozem, wysuszeniem oraz odwodnieniem.

Pielęgnacja skóry twarzy nie powinna ograniczać się do stosowania kremu tuż przed wyjściem z domu. W okresie szalejących mrozów, trzeba szczególnie zadbać o kompleksową pielęgnację cery przez całą dobę.

Pamiętaj, żeby nie używać mydła do mycia twarzy, dodatkowo wysusza ono i tak suchą w tym kresie skórę, stosuj delikatne preparaty, takie jak mleczko do mycia twarzy.

Na dzień stosuj odżywczy krem do twarzy, a na noc lżejszy, krem nawilżający i łagodzący podrażnienia. W okresie zimowym szczególnie polecane są kremy ochronne przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry, które dodatkowo zawierają witamy A i E oraz filtry UV.

Z chłodem i wiatrem najlepiej radzą sobie cera tłusta i mieszana, gdyż posiadają naturalną tłuszczową barierę ochronną. Dlatego zazwyczaj wystarcza im krem nawilżający. Popularna opinia, że krem nawilżający na mrozie powoduje odmrożenia, to mit. Woda jest co prawda podstawowym składnikiem niemal wszystkich kremów, ale szybko odparowuje zaraz po nałożeniu kosmetyku na skórę. Osoby posiadające cerę przetłuszczającą się, nie powinny stosować tłustych kremów. Powodują one zatykanie porów i sprzyjają błyszczeniu twarzy.

Cera sucha zaś, pozbawiona jest naturalnej ochronnej powłoczki, przez co szybko ulega odwodnieniu. Wymaga ona pielęgnacji za pomocą kremów półtłustych. Dlatego zimą powinnaś stosować kosmetyki zawierające glicerynę i ceramidy.

Największej troski wymaga cera ze skłonnością do pękających naczyniek. Przy niekorzystnej aurze łatwo tworzą się popularnie nazywane „pajączki”. Dlatego zimą koniecznie pielęgnuj skórę twarzy ochronnym kremem z rutyną, witaminą K czy też wyciągami z arniki.

Pamiętaj, że zdrowa i zadbana skóra to nasza wizytówka, dlatego też warto poświęcić jej odrobinę uwagi.

Monika Bajor

Leave a Comment